הפלא שהתקשורת ברוב בורות מונעת מעצמה ומאיתנו

15 לאפריל, 2020.

התקשורת היום אחראית לאופן שבו האדם לומד על עולמו, מה מתרחש בו וכיצד עליו לנהוג. בתקופה שבה גבולות העולם התרחקו מגבולות הכפר בו אני גר, אני זקוק למידע מן התקשורת שהפכה לאמצעי הכמעט בלעדי שלי לדעת מה קורה בעולם בו אני חי. מה קרה איפה, ומי אמר מה – ישנו ערך לדיווח הזה, כשם שיש ערך לעיניים והאוזנים שלי שמספרות לי שהרצפה רטובה ואני עשויה להחליק, ושיש בחדר שלי יתוש מזמזם. התקשורת היא העיניים והאוזניים שלי מעבר לטווח חושיי המיידי. לסוג הזה של תקשורת יש למעשה את הכלים לשמר את העולם, על ידי ההתבוננות האינטנסיבית ודיווח המתרחש היא כמו כלב שמתבונן על העצם שלו ועל ידי כך מוודא שלא תיעלם.

כבר זמן רב שאני חשה שהתקשורת איבדה את כוחות הקסם שלה – אולי כמו רוב האנושות – הקסם לא רק לדווח מה קורה, אלא לייצר אפשרויות חדשות למציאות להתגלות באמצעותן. אנשי התקשורת כמו רוב האנושות, גדלו בתוך מערכת שלימדה אותם לשאול רק שאלות רלוונטיות לנושא, שהן למעשה שאלות מוגדרות מראש על ידי נושא נתון, ובלי שום הכשרה להטיל ספק בנושא. אם הנושא הנלמד הוא המלכת שאול המלך, מותר לשאול שאלות על המלכת שאול, אם הנושא הינו הטבלה המחזורית מותר לשאול שאלות על היסודות. כך הצליחה המערכת החינוכית שמאלפת את ההכרה האנושית בשנות התפתחותה והתעצבותה לאלף את מושאיה לשאול שאלות אך ורק בגבולות השיח המוצגים לה.

הזכות לחופש הדיבור, הזכות לחקור ולשאול שאלות מעולם לא נראתה עלובה ומניפולטיבית יותר. כל אחד יכול לשאול שאלה במסיבת העיתונאים, לכל אחד מותר לפרסם את דעותיו, אבל אף אחד לא יכול להתנגד לנושא השיח ולאתגר אותו. לא רק שלא מלמדים או מעודדים ילדים לשאול שאלה מחוץ לנושא, ילד שיודע לעשות זאת באופן אינטואיטיבי כי ההכרה שלו עדיין חופשיה לנדוד למחוזות זרים אינו מקבל זכות ביטוי בכיתה. השאלות שהוא עשוי לשאול נבלמות מאחר והן אינן קשורות לחומר הנלמד, הבחינה מגדירה את היעדים וכך נבלמת תנועת הסקרנות הטבעית שיכולה להרחיב את טווח הקיום האנושי, להרחיב את גבולות הקיים ואת גבולות המציאות.

כיום נראה שהתקשורת רודפת אחר החדשות שמייצרת המערכת. היא רודפת אחרי מה שקיים. היא חוקרת את הפוליטיקאי במה שהיא סבורה שהן שאלות נוקבות ובלתי מתפשרות ודורשת תשובות ישירות, שלרוב היא אינה מקבלת משום שפוליטיקה הינה אמנות המשא ומתן, ומשא ומתן הוא מצב לא ישיר. ומנהיגים היום אין.

דיווח הקיים הוא תפקידה הבנאלי של התקשורת וכך גם שאלת שאלות ממושמעות בנושא המתוקשר, אבל הפלא שנתון בידי התקשורת הוא היכולת לברוא עולמות חדשים. לא מדובר בהמצאת חדשות, מדובר בשאילת שאלות שהן מחוץ לנושא. בשביל זה על התקשורת לשנות עמדה, מלהיות משרתת של קובעי הנושא ליוצרת הנושא. אנשי התקשורת שלנו אינם שואלים שאלות נוקבות. הם טובעים בפרטים זולים וחסרי מהות, התקשורת איבדה כל חוש טעם ומוכנה ללעוס כל דבר שמאכילים אותה בו.

לתקשורת יש האפשרות להוציא אותנו מהבוץ הפוליטי. לא מבחינת שמאל וימין אלא מבחינת מהות, יש לה את הכלי להרים את השיח האנושי ולדרוש מנהיג שיחליף את הפוליטיקאי, אך היא אינה מתעלה. יותר מכך, נראה בכל ראיון וראיון שיש מאבק בין המראיין למרואיין על זמן שידור. המראיין כל כך מאוהב בדעתו ובשאלה הלכאורה נוקבת שהוא שואל שהמרואיין מתקשה להשחיל מילה, כשהוא כבר מצליח נראה שאין לו שום עניין לענות על השאלה שנשאל והוא נחוש לבטא את עמדתו. בפנלים סביב שולחן החדשות נראה שהפרשנים והמומחים של התקשורת מצליחים ללעוס מסטיק עוד הרבה אחרי שנגמר בו הטעם ולא מבינים שהמסטיק הזה אינו מזון, הוא אינו מזין אף אחד רק ממשיך לקיים את עצמו כל עוד לועסים אותו ומשאירים אותו רטוב.

לתקשורת היום יש במה רחבה יותר משהייתה לה אי פעם. בכפר הגלובלי בו העיניים והאוזניים שלי אינם מספיקים כדי לדווח לי על העולם בו אני חי, לתקשורת יש כוח עצום על איך אני אתפוש את העולם ולאן הוא יתפתח. אם התקשורת תחליט לדווח כל יום על מספר המתים בעולם, ממחלה, תאונה, שיכרות ורעב, ומה עושה כל ממשלה מול זה, אני עשויה לחשוב שמוות משתלט על העולם ואני בסכנה, אם התקשורת תחליט לדווח על  מיני הצמחים בעולם ותכונותיהם אני עשויה לחשוב שהעולם כולו צמחים רבי סגולות.

מאחר ונראה שהתקשורת איבדה לחלוטין את היכולת שלה להתרומם, בעולם המדיה החדש, נראה שהתפקיד הזה הוא עכשיו שלנו, האזרחים, כל פרט ופרט, לשאול שאלות מחוץ לנושא, לא לקבל את גבולות השיח, למרוד בדיווחי התקשורת שמקבעים את העולם במקומו בהתאם לנושאים שמשרתים את קובעי השיח.

זה התפקיד של כל אחד מאיתנו להרים את רמת השיח שלנו ולהפסיק לצרוך את המזון הלא מזין והמנפח שדוחפים לנו. להתחיל לברור מה מכל מה שהתקשורת מגישה אנחנו בולעים, ולא ללעוס יותר ממה שצריך את מה שמזמן סר טעמו.

זה התפקיד שלנו להתחיל לייצר חדשות. לא לדווח חדשות, לייצר אותן על ידי יצירת אלטרנטיבות לקיים, להתחיל לייצר שיח שימשוך אותנו מעבר לקיים אל עבר האפשרי, להתבסס באפשרויות חדשות ולדווח אותן.

אין היום הנהגה. איני צופה להשראה לא מן הפוליטיקאי ולא ממשרתיו, אנשי התקשורת. אבל האזרח, למרבה הפלא יכול להחזיר את הכוח לעצמו ולבחור בשיח. הוא לא חייב להיכנע לנושא שמוכתב לו ולא לקבל את הדיווח על הקיים כאמת. הקיים האמיתי הזה שהתקשורת מדווחת עליו אינו יותר ממבנה קטן מגודר היטב שמישהו צמצם אותנו לתוכו וקרא לו העולם.

לתגובה

נוצר באמצעות מערכת הקורסים של
 
סקולילנד

התחברות מהירה
באמצעות לינק חד פעמי

שלחו לי לאימייל

שפה בשבילי היא כלי לזרימת אנרגיה. היא ערוץ או מתווה, או אפליקציה שהמבנה שלה מייצר תנועה, מזין או מזרים תדר מסוים בתוכי ובעולם.
 
בשבילי שפה אינה סיפור, אלא ערוץ להבנה של תדרים שונים וכלי לנגישות. כמו שישנם עזרי נגישות לאנשים חרשים או אנשים עוורים, כך השפה היא כלי נגישות לאדם לשהגיע לעולם ואינו יודע מיהו ולאן הגיע.
 
השפה אינה מגלה לאדם מיהו, והיא גם אינה מגלה מהו העולם, אבל היא מציעה אפשרויות לגבי מה אפשר לעשות בעולם כאדם.
 
בעידן הקודם השאלה-תמיהה הייתה, מי אני, מאין באתי, לאן אני הולך, מתוך הנחה אולי שייש אני, שייש מקום ממנו הגעתי ומקום אליו אנחנו מגיעים. כל המבנה של התהיה הוא לינארי, מניח מקור, יעד, וקיום של הוויה תופשת. כמה אלפי שנים אחרי שהתהיות האלו הורהרו עד דק, לא נראה שהתקדמנו עם תשובה, אבל קיבלנו לא מעט ספקולציות או נקודות מבט
 
השאלה שאותי מעניינת היא לא מי אני, או מאין הגעתי ולאן אני הולכת, אלא מה אני יכולה לעשות, להרגיש, לחוות, לחולל
 
דבר ממה שאעשה, ארגיש, אחשוב, אחווה או אחולל אינו מגדיר אותי או את העולם, וכל דבר שאעשה או אחווה או אחולל ישפיע על יכולת התפישה שלי אפשרויות חדשות של קיום
 
כל מילה מבחינתי היא עולם, שפה, מערכת שמאפשרת לי חוויה, שינוי, התפתחות
 
על פי תפישתי כל מילה היא ביטוי לתדר שהוא מובחן באיכות שלו מתדרים אחרים ויש לו מכנים משותפים
 
למשל המילה עקרב, באה לציין יצור מסויים שמתקיים בממד הזאולוגי, אבל כשאני מרשה לעצמי להתקרב למילה, לאיכות, לעקרב, אני מזהה תבנית אנרגטית מסויימת שתומכת באחד מממדי הקיום שלי. העקרב למשל הוא תדר, או אפליקציה שכשאני עובדת איתה אני מזהה את המקום שלו בגוף שלי (כי כל דבר שאני תופשת מתקיים גם בתוכי) וכשאני מפעילה אותו בתוך הגוף שלי יש לי גישה למה שיכול להיות מכונה כגביע הקדוש או מעיין הנעורים, או מיים טהורים מחדשי תודעת חיים. ההכרות עם השפה של העקרב, האפליקציה המבנה, הזרימה שלו מפגיש אותי עם עצמה של התחדשות כוח חיים ואני יכולה להפעיל אותה כמתג
 
המילה אלוהים למעשה מקיימת עולם שלם של הנחות, למשל, איכות שאינה נתפשת באופן ישיר בחומר אבל מארגנת את הקיום באופן שאינו מזדהה באופן מוחלט עם החומרי (במידה ונאמין שאיכות כזו קיימת) ובמידה ולא נאמין שאיכות כזו קיימת היא עדיין מקיימת את המבנה החומרי באופן אחר כלא קיימת
 
כל מילה שאנו תופשים היא קואורדינטה במפה העצומה של הגלקסיה שהיא אנחנו. להיכנס לתוך המילה, ולצלול אל תוך העולם שהיא מאפשרת זה לגעת בעצמנו בעוד אופן
 
מלאך, נשמה, אלוהים, עקרב, הר, כוכבים, אש, מים, אדמה, לוחם, חולם, סליחה תודה, כל איכות כזו אם שייש לה ביטוי פיזי ואם לא, היא איכות מקור שיש לה תבנית אור מטאפיזית, מקום בגוף, רשת אנרגטית שאפשר להפעיל בתוכנו ממש כמו שמפעילים אפליקציה בטלפון
 
הגוף האנושי הוא כמו גלקסיה עצומה, אפשר להגיד “כוכבים”, “תאים”, ואפשר לומר: גמל שלמה, חגב, נמלה, צרצר,…. הם אולי דומים אבל גם שונים מאוד אחד מהשני וכל אחד מעניק הבנה מיוחדת של אפשרויות השימוש בהכרה, הרחבת התודעה ותפעול מושכל יותר של הגוף, שמאפשר עוד התגלות
 
אני חוקרת לא מעט איכויות/ מילים/ אפליקציות לאורך השנים בעבודה אנרגטית מוקפדת ואינטנסיבית על עצמי. אני עכבר הנסיונות של עצמי, אני המעבדה, החוקר, התצפיתן, ואני כל הזמן משתנה, מתגלה, מתאפשרת
 
השנה אני הולכת לנסות ללמד חלק מהתהליכים הללו במסלול השנתי. כשכתבתי שהמסלול השנתי יעסוק בשפות קיבלתי כל מיני תגובות שלימדו אותי שאני צריכה אולי להסביר עוד קצת במה עוסקת שנת הלימודים.
לא נעסוק באותיות. נעסוק במודלים אנרגטיים שמחברים גוף ותודעה לשימוש מושכל יותר בגוף שלנו.
 
אין תכלית ללימודים במובן הישיר, כי אין באמת לאן ללכת, אבל היכולת לתפעול מושכל מביאה איתה הרבה חדווה, חירות ובריאות, גם אם היא יכולה להיות מאוד מאוד מאתגרת. זה לחיות כל הזמן בתפר שבין החלום למציאות, האפשרות וההגשמה, בנביעה האינסופית שההכרה שלנו יכולה לתפוש ולחוות ולהתפתח מתוכה
 
חלק מהשפות שנלמד: שפת הנשמה, שפת הנפש, שפת האלוהות, שפת האהבה, שפת המלאכים, שפת הגאולה, שפת הטבע, שפת הזמן, תדרים של איכויות הוויה מהטבע ומהגלקסיה, ועוד….
 
זה לא מי אני, זה מה אני יכולה להיות, לרגע, לפני שהוא מתחלף ברגע אחר… ואני מתגלה שוב, באופן אחר

התחברות לאתר